Mudžahedin koji je u ljeto 1992. godine pozirao sa odsječenom glavom srpskog vojnika Blagoja Blagojevića na Crnom vrhu kod Teslića je francuski državljanin Kristofer Kaze.
Za njega se dugo vjerovalo da je, kao član takozvane Rubeške grupe, poginuo u okršaju sa belgijskom policijom.
Kaze je veoma blizak prijatelj Lionela Dimona, jednog od Abu Hamzi, koji je ratovao pod zastavom odreda “El mudžahedin” ili El mudžahid (kako ih neki nazivaju), a po zanimanju je ljekar i radio je u bolnici u Zenici, piše današnji “Fokus” pozivajući se na neimenovane izvore. Prema “Fokusovom” izvoru, francuske obavještajne službe već neko vrijeme pokušavaju da od nadležnih u BiH dobiju informacije o Kazeu, budući da je on, odmah po izbijanju rata u BiH, stigao na ove prostore i pridružio se islamskim ratnicima u borbama protiv Vojske Republike Srpske.
“Fokusovi” sagovornici navode da je Kaze u BiH živio pod najmanje tri imena i to Abu Džafer, Abu Ibrahim i Abu Muhamed, te da su mu upravo ti lažni identiteti pomogli da se iz Francuske, posle niza skandala i prevara koje je izazvala “Rubeška grupa”, tajnim kanalima prebaci u BiH i tu živi možda čak i danas.
Član Ekspertskog tima Jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala Dževad Galijašević rekao je da Kazeovi zaštitnici znaju da li je on u BiH ili ne, ali da to neće reći ni francuskim ni domaćim službama.
Prema njegovim riječima, Kazea i Dimona ne povezuje samo “Rubeška grupa”, kojoj su francuske vlasti na teret stavljale pripremu atentata na nekog od članova G-17, te niz oružanih pljački i razbojništava u Francuskoj, nego se obojica dovode u vezu sa navodnom humanitarnom organizacijom “IGASA”, jednom od finansijskih paravana Al Kaide, kojoj se pripisuje i pokušaj atentata na pokojnog poglavara Katoličke crkve papu Jovana Pavla Drugog tokom njegove posjete Banjaluci 2003. godine.
On smatra da će francuski obavještajci teško doći do validnih podataka o Kazeu ili bilo kom drugom islamskom ratniku, jer su oni i danas u BiH zaštićeni sa najmanje tri prstena, ali vrijeme polako otkriva sve detalje i vodi nas ka tragu razbojnika.
“Prvi prsten je vrh Islamske vjerske zajednice, predvođen rejsom Mustafom Cerićem, koji je i najodgovorniji za dovođenje i masovnu naturalizaciju mudžahedina. Drugi prsten čini Savjet za odbranu i bezbjednost SDA, stranke koja je još 1990-ih godina širom otvorila vrata BiH Arapima, dok treći prsten predstavljaju operativci CIA, koji su od samog početka znali sve o pridošlicama u BiH, ali zbog drugih interesa nisu htjeli da reaguju, niti da traže njihovo proterivanje”, ali danas imaju skroz dugačije vidjenje ovih terorista i već dostavljaju važne podatke službama, pojasnio je Galijašević.
Slučaj:
U minulom ratu Šemsudin Mehmedović (Ratni načelniku policije u Tešnju) se bavio glavama i sudbinama tog grada, veli Galijašević.
Sve je krenulo dolaskom mudžahedina, a Mehmedović im je bio glavna konekcija.
Ekrem Mujanović, Muhamed Članjak, Hakija Užičanin i Mustafa Cerovac tražili su od Šemse njihovu eliminaciju, ali je sve bilo badava.
U žučnoj raspravi čak je Članjak Šemsi opsovao i Boga, a Ajanović iz Mehmedovićeve policije poslao pismo Aliji Izetbegoviću.
Međutim, zbog sukoba Armije BiH i HVO, Izetbegović je u Tešanj stigao tek nakon dvije godine.
Tada u Tešnju Izetbegović smjenjuje kompletan politički vrh Tešnja koji je bio protiv Mehmedovića i mudžahedina. Ajanović, Članjak i Cerovac osnivaju potom SBiH u Tešnju, a Užičanin prelazi u SDP.
Ratnom načelniku policije u Tešnju, Šemsudinu Mehmedoviću, danas potpredsjedniku SDA i poslaniku te stranke, u septembru 1992. godine mudžahedini su na poklon u Stanicu policije donijeli tri odsječene glave srpskih vojnika! Ovaj događaj pokazao je samo da je Mehmedović i tada u svojim rerdovima imao insajdera, koji je kao zaštićeni svjedok obznanio ovo javnosti.
Odsječene srpske glave iz baze u selu Jablanica donio je mudžahedin po imenu Zeid, koji se, u pratnji policajaca Envera i Amira Beše, te Besima Sejdića, dovezao pred policijsku stanicu u Tešnju u terenskom vozilu.
– Zeid je uzeo prtenu vreću i unio je u zgradu policije, bacivši je na sto dežurnog policajca Hakije Hadžana, koji je ishitreno upitao: „Šta ste to donijeli, braćo?»
Zeid je na to odgovorio: “Što je načelnik tražio, mi smo uradili”.
Donijeli smo, brate, tri vlaške glave njemu na poklon – ispričao je ovaj svjedok.
Svjedok navodi i to da je Mehmedović došao u stanicu na poziv dežurnog policajca, koji je putem motorole koristio šifru „Hum 101».
– Dežurni policajac radosno mu je saopštio da su braća iz Jablanice donijela hediju i da on traži muštuluk.
Nedugo zatim došao je Šemso (Mehmedinović) u društvu Emira Ahmetovića.
Tada je Zeid uzeo vreću i istresao glave u hodnik – navodi svjedok u ovom stravičnom iskazu.
Prema daljim navodima svjedoka, Mehmedović je pljunuo u pravcu odsječenih glava i rekao da je šteta što su odsječene samo tri.
– Da ste, bogdo, odsjekli i hiljadu drugih – rekao je Mehmedović.
Svjedoci iz Tešnja pričaju da su odsječene glave kasnije odnešene u ovdašnji Dom zdravlja i da su kasnije bile neko vrijeme istaknute na srednjovjekovnoj tvrđavi u Tešnju nabijene na kolčeve.
Prema iskazu svjedoka, Šemsudin Mehmedović je odjednom naredio policajcima Emiru Ahmetoviću, Smailu Smailbegoviću i Hakiji Hadžanu da pokupe odsječene glave i zakopaju ih na tajnu lokaciju u okolini Tešnja.
Prilikom iznenadne kontraofanzive i oslobađanja sela Jasenova, borci Vojske Republike Srpske su zaplijenili foto-dokumentaciju ovog zločina, lična dokumenta odreda, strane valute novca, drogu, inostrano oružje itd. od odreda “El mudžahedin” koji su pobjegli sa svojih položaja pred vojnicima RS.
Tako se i došlo do dokaza i ovih stravičnih fotografija koje su pred vama.
Šemsudin Mehmedović je, zajedno sa ratnim komandantom u Tešnju Mustafom Cerovcem, na čelu liste na kojoj su devetorica koji se sumnjiče za odgovornost za zločin na lokalitetu Crni vrh između Tešnja i Teslića, kada su na svirep način odsjecanjem glave života lišeni zarobljeni srpski vojnici. Blagoje Blagojević, Nenad Petković i Branislav Đurić su sa konjskom zapregom, raznoseći hranu vojnicima VRS na položajima, zalutali na neprijateljsku teritoriju, što je bilo kobno za njih iako nisu učestvovali u borbama.
Šemsudin Mehmedović je priznao da se vodi istraga protiv njega, poručivši da zna svoju prošlost i da oni koji misle da ima i njegovih nečasnih radnji to treba i da dokažu na sudu.
Mehmedović je, podsjetimo, od 1991. do 1993. godine bio načelnik Policijske stanice u Tešnju, a između 1993. i 1995. godine i načelnik Centra službe bezbjednosti Doboj sa sjedištem u Tešnju.
Član je i jedan od osnivača Stranke demokratske akcije (SDA) od 1990. godine. Od 2002. do 2005. godine bio je član Glavnog odbora ove stranke. Na 5. kongresu SDA, održanom u maju 2009. godine, izabran je za potpredsjednika stranke.
Član je Kantonalnog odbora SDA Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) od 1995. godine, a član je i Općinskog rukovodstva SDA Tešanj, čiji je predsjednik od 2005. godine.
Šemsudina Mehmedovića je SIPA vec hapsila zbog ratnog zločina nad srpskim civilnim stanovništvom na području Općine Tešanj, a sad ima i dodatnu aferu da je izdavao naredbe za hvatanje Srba i njihovo privođenje, te je lično učestvovao u nekim mučenjima, ispitivanjima i iznuđivanju priznanja od srpskih civila, koje je prisiljavao da služe u takozvanoj Armiji RBiH, a potom im onemogućavao napuštanje područja opštine Tešanj.
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) otkrili su u 2013. godini na području Tešnja veliku količinu zakopanog vojnog naoružanja, municije i eksplozivnih sredstava, i prema policijskim informacijama, riječ je o najvećoj količini ubojitih sprava pronađenih od prethodnog rata do danas.
Spekuliše se da je “Mehmedović lično naredio da se oružje skladišti i sakrije, te dio proslijedi za naoružavanje mudžahedina širom svijeta, a potom opet dopuni kako bi imali veliku bazu naoružanja u srcu BiH”
Od ranije je poznato da je BiH u fokusu zbog naoružavanja i ilegalnog izvoza oružja u zemlje pod embargom.
Uporedo s tim vodi se i istraga protiv pojedinaca iz Ministarstva odbrane BiH, a zbog ilegalne prodaje oružja iz zemlje.
Šemsudin Mehmedović, funkcioner SDA, i ranije je bio u fokusu javnosti, i to zbog navodne podjele oružja građanima, zbog čega je protiv njega vođen sudski proces.
Mehmedović je, prema optužnici koju su ranije objavili mediji, naredio da se iz policijskog magacina u Zenici dislocira 500 pušaka argentinki i 50 heklera, 38.000 metaka kalibra 7,62 mm i 90 granata za RPG.
Oružje i municija su podijeljeni na području Zenice i Tešnja.
Ipak, klupko oko Šemsudina Mehmedovića je sve tanje.
SIPA (Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu), navode da je dokaza dovoljno kako bi se sve priče povezale, ali ipak neće da iznose detalje u javnost zbog istrage koja je u toku.
Dok istraga traje, Šemsudin uživa u blagodatima i bogatstvu koje je stekao (većinom je sve pametno pretvorio u nekretnine, a dosta toga prepisao na treća lica, ukoliko bi došlo do provjere imovine), a iz dobro upućenih izvora saznajemo da je u Jelahu, Tešnju i okolini pola lokala i zgrada u njegovom vlasništvu.
Pitamo se samo otkud mu lova?
Comments are closed.