Iаko se nа domаćem tržištu može nаći pivo koje odgovаrа svаčijem ukusu i džepu, slаdokusci i vrsne pivopije kаžu dа je nаjbolje ono koje se nаprаvi u kućnoj rаdinosti.
Evo jedan video u kojem domaćin objašnjava proces izrade.
Na početku je teško domoći se kvalitetnog recepta.
Među ljudima naime kolaju garantirano sjajni recepti nastali uglavnom tijekom prvog i drugog svjetskog rata.
Tada je proizvodnja piva bila značajno ograničena i ljudi su bili prepušteni nadomjesnim pivima domaće izrade.
Takvi su recepti većinom nepotpuni, međutim i jeftini sa prolaznom ocjenom i solidnim okusom.
U svijetu se proizvode desetci vrsta piva.
Obično se piva dijele na piva donjeg vrenja ili lagere i na piva gornjeg vrenja, a u skupinu lagera spadaju sva piva koja se kuhaju u češkim pivovarama. Ovdje smo vam spremili dva provjerena recepta za izradu piva. Jedan komplikovaniji i jedan skroz jednostavan.
Kuhanje piva pomoću gotovog ekstrakta
Kuhanje od ekstrakta je jednostavnije, jer vam otpada izrada mladog piva.
Ekstrakt je naime, koncentrirano mlado pivo, dehidrirano do forme praha ili konzistencije meda.
Za iskusnog hobističkog kuhara piva, priprema mladog piva je najzanimljivija, jer tu može najviše uticati na okus. Rezultat te prve faze za početnike je pripremljen u vidu praška, ali i samo vrenje također je prilično pustolovna rabota, a rezultat može biti itekako iznenađujući.
Ekstrakt kod nas proizvodi Istraživački zavod za pivo i slad iz Praga.
Kuhanje izgleda tako da se ekstrakt rastopi u zagrijanoj vodi, dodaje se kvasac, a onda slijedi proces vrenja i odležavanja.
Izrada bez komplikovanih alata i posuda..
Komplikovaniji recept:
Šta vam je potrebno od sastojaka?
Slad (ekstrakt slada)
Voda
Hmelj
Kvasac
Šta vam je potrebno od pribora?
Lonac s poklopcem
Kuhača
Toplomjer
Gusta cjediljka
Plahta
PET boce
Postupak:
Prvi korak
1. Pomiješamo sladnu prekrupu s vodom – za svijetlo pivo u omjeru 1:4 (na jedan kilogram slada četiri litre vode). Voda bi trebala biti zagrijana na temperaturu od 40 Celzijusa. Taj postupak zove se ukomljavanje.
2. Cijeli sadržaj posude uz stalno miješanje zagrijemo na 63 C°.
3. Ostavimo stajati 10 minuta.
4. Ponovo kuhamo, ovaj put na 75 stepeni.
5. Ostavimo da stoji 20 minuta.
Tako smo dobili kominu iz koje trebamo dobiti sladovinu.
Drugi korak
1. U praznu posudu, recimo u drugi lonac, prostremo čistu plahtu.
2. Na plahtu nalijemo kominu, čiju smo pripremu opisali.
3. Plahtu podignemo i iz zadržanih ostataka slada izgnječimo takozvani trop, koji istresemo u slijedeću posudu. Tim prvim cijeđenjem dobivamo oko 2,5 litre sladovine.
4. Plahtu s ostacima komine zalijemo litrom vode zagrijane na 78 do 80 stepeni. A nakon gnječenja plahte iscijeđenu tekućinu dodamo onoj već pripremljenoj i sada bismo trebali imati oko 3,5 litre sladovine.
5. Postupak pod tačkom četiri ponovimo, a dobivenu novu litru sladovine dodamo ostatku, te ćemo sada imati 4,5 litara sladovine.
6. Još jednom ponovimo tačku 4, da bismo dobili ukupnih 5,5 litara sladovine.
Treći korak
1. Sladovinu pripremljenu prema prethodnoj uputi kuhamo sat vremena s hmeljem.
U pet litara mladog piva dodamo 15 grama granuliranoga hmelja za srednje zahmeljeno pivo. Želimo li gorče pivo, dodat ćemo više hmelja. Ako nam pak odgovara slađe pivo, dodajemo manje hmelja. Hmelj možemo dodati odjednom, ili postepeno.
2. Nakon 60 minuta kuhanja i hmeljenja, dobiveni proizvod (mlado pivo) ohladimo na temperaturu manju od 10 °C. I to tako da lonac stavimo pod mlaz tekuće vode i tako ga hladimo. Neko mlado pivo hladi tako da u lonac uroni spiralu kojom protječe hladna voda.
Četvrti korak
1. Sadržaj lonca s ohlađenim mladim pivom pažljivo izlijemo da bi nataložena mutnoća i ostatak hmelja ostali na dnu.
2. Mlado pivu nalijemo u posudu za vrenje. Može to biti otvorena posuda, a prikladan je lonac s poklopcem, otvorena bačva, ili kakva druga velika posuda, koja nema usko grlo. Sadržaj posude moramo čuvati od izvanjskih nečistoća. Ako lonac nema poklopac, treba ga pokriti folijom.
3. Ohlađeno mlado pivo nakratko prozračimo pomoću kompresora, čime ćemo osigurati hladniji početak procesa vrenja
4. Na pet litara mladog piva trebat će 50ml pivarskog kvasca. Proces vrenja treba bi se odvijati na temperaturi do 10 stepeni. Rijetko ko ima tako hladan podrum, pa je stoga najsigurnije koristiti hladnjak
5. Tijekom vrenja počinje rasti pjena, a prema njenoj boji prepoznat ćemo stadij procesa vrenja. Najprije nastane čisto bijela i niska pjena, koja se postupno podigne na dva do tri centimetra. Nakon toga bijela boja polako prelazi u smeđu. To je zbog ugljičnog dioksida koji diže nakupljene gorke tvari i mulj s dna posude. Na kraju pjena postaje potpuno smeđa i pomalo opada i na kraju na površini ostane pola centimetra tanki sloj smeđe pjene. Tada je najbolji trenutak da se krene u posljednju fazu proizvodnje pive.
Peti korak
1. Najprije pažljivo gustim sitom pokupimo tanki sloj smeđe pjene. U pjenu su se cijelo vrijeme vrenja hvatali nepoželjni mikroorganizmi izvana, i zato ju je najbolje odstraniti.
2. Nakon toga veoma oprezno prelijemo sadržaj posude u PET boce. Kvasac s dna posude može se upotrijebiti ponovo.
3. PET boce smjestimo u hladnjak. Pipanjem kontroliramo tvrdoću boca i po potrebi smanjujemo pritisak. Preporučena temperatura za odležavanje je 1-2°C.
4. Odležavanje mora trajati najmanje 14 dana. Kad bi pivo stajalo mjesec dana moglo bi doći do autolize kvasca a time i do upropaštavanja čitavog posla.
Vjerujemo da će istinski ljubitelji piva znati prepoznati čar domaćeg piva. Uz malo slobodnog vremena, dobre volje i potrebnih sastojaka napravit ćete pravu malu tekuću poslasticu. Uz napetu utakmicu ili zanimljivi film bit će pravo zadovoljstvo popiti čašu ohlađenog domaćeg piva koje ste sami spremili.
Jednostavni recept:
Šta vam je sve potrebno:
18 litаrа vode,
300 grаmа ječmа,
20 grаmа hmeljа,
250 grаmа šećerа,
20 grаmа kvаscа
dve kаšike kukuruznog brаšnа.
Priprema:
Vodа, hmelj i prethodno isprženi ječаm kuhа se jedаn čаs, a zаtim dodаmo kukuruzno brаšno pа kuhаmo još jedаn čаs.
Poslije dvа čаsа (kаd se ohlаdi) dodаmo šećer koji je prethodno rаzmućen i rаstvoren, zаtim rаzmutimo kvаsаc u žitku mаsu pа pomješаmo sve zаjedno.
Ostаviti dа odstoji jedаn čаs.
Zаtim trebamo presuti mаsu u posudu zа vrenje i ostаviti oko sedаm dаnа dа bi se obаvio proces vrenjа.
Poslije togа, procijediti tri putа dа se pivo dobro izbistri.
Živjeli!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.